Liivalossi Lasteaia kõige pisemad ehk Naerulinnu rühma lapsed said e-õppega seoses ülesandeks minna koos perega õue ning teha üks mõnus jalutuskäik. Jalutuskäigu ajal oli ülesandeks otsida meelepärane oks, mille saab panna vaasi. Nädala jooksul tuli oksa jälgida ning nähtu koos enda emme-issiga üles pildistada ja koos arutada: "Mis muutus?" Naerulindude üks laps sai sellest aga palju inspiratsiooni ja pani kasvama ka tilli, basiilikut ja peterselli. Loodame, et olukord normaliseerub ja saame varsti juba rühmas koos toimetada!
0 Comments
Ka sel aastal liitus Tallinna Liivalossi Lasteaed Räpina Aianduskooli Taimeprojektiga. Selle aasta teema on “Sõprusetera!”
Seitsmest rühmast jõudsid projektiga liituda 5: Lepatriinud, Päikesejänkud, Lotted, Sipsikud ja Mõmmikud Projekti eesmärgiks on õppida uusi oskusi, kasvatada, hooldada ja vaadelda aedherne ja lillherne taimi, võrrelda nende kasvu ja saada vilju ning õisi. Laste ülesandeks oli taimede eest hooldt kanda ja neid jälgida - mõõta ja kasta. Targaks tarkuseteraga! Sõbraks sõpruseteraga! Riigis väljakuulutatud eriolukorra tõttu pole lapsed seda teha saanud, aga meie usinad õpetajad kannavad herneste eets hästi hoolt :) Eelmise aasta novembrikuus algatas õpetaja Liina Kukk koos Lepatriinude rühmaga projekti „Küünlaümbriseid ei viska prügikasti”.
Mõte tekkis sellest, et 2019/2020 oli üle pika aja esimene aasta, kus jäeti ära kampaania „Küünlaümbrise jaht”. Kuna aga Liivalossi pere on rohelise mõtteviisiga, otsutasime selle projekti viia läbi meie oma lasteaias. Ilma võistluseta. Projekt kestis 01.11.2019-31.01.2020. Igas majas taaskasutasime eelmistel aastatel popiks saanud „Küünlakolle”, kes sõid väga heal meelel söögiks toodud küünlaümbriseid. Ilmad olid pimedad ja sombused, mille tulemusena pikendasime projekti kahe nädala võrra ja lõpetasime kogumise hoopiski veebruari keskpaigas. Lepatriinude rühm ja Liivalossi Lasteaed said endale rohelise kaaslase, Rapala AS’i Pärnus, kes samuti koos meiega küünlaümbriseid kogus. Koos saime kokku 7164 alumiiniumist küünlaümbrist. Meie roheline sõber kogus meie jaoks 2620 tk. Liivalossi pere kogus aga kokku 4544. Kõige suurem koguja meie lasteaias oli Sipsikute rühma Marie Sarah. Küünlaümbrised viisime Kuusakoski kogumispunkti, kus need leiavad tee taaskasutusse. Suur tänu kõigile, kes Lepatriinude projektist osa võtsid. Koos tegime väikese sammu keskonna rohelisemaks muutmiseks. #igaväikeasionsammsuureasjasuunas. Sipsikute rühma lapsed said 1 nädala jooksul ülesandeks jälgida ilma igapäevaselt ning märkida nähtu tabelisse. Tabeli võis ise joonistada või pintida välja. Üks laps oli koos lapsevanemaga täitnud tabelit arvutis.
Õpetaja Piret Veiler jagab oma veebruaris ja märtsis toimunud Päikesejänkude „Loomaprojekti” uusi teadmisi ja kogemusi. Päikesejänkud alustasid traditsiooniliselt teema osadeks võtmisest ja uuesti kokkku ladumisest. Alustuseks valiti kõige lähemad loomad ehk lemmikloomad ja asusti neid uurima. Tutvuti põhjalikult rühma lemmikloomade – Aafrika hiidtigudega, kes on vahvalt suureks kasvanud ja järjest aktiivsemad. Lõpuks said teod endale ka nimed - lühike arutelu ja Päikesejänkude teod kannavad nime Ti ja Gu. Et lapsed neid ise häälida ja kirjutada mõistaksid - uuriti teaduskirjanduse toel teo kehaosade nimetusi, hääliti ja vooliti neid. Sellest sai vahva teonäitus. Hooldati tigude elukohta – terraariumi – vahetati turvast, istutati tigudele söögikõlbulikke taimi nagu herned ja basiilikut. Siiani toideti oma sõpru tigusid kurgi, tomati, pirni, õuna, suvikõrvitsa ja kapsaga. Veel loodusraamatuid vaadates saadi teada, et teod võiksid süüa veel näiteks muna, toorest kartulit ja mõnel juhul isegi kasside kuivtoitu! Koos otsustati, et hakatakse uurima, mis toidud meie tigudele maitsevad. Valmistati pilttabel, mille lahtritesse hakati koguma teadmisi Ti`le ja Gu´le meeldivatest või mitte meeldivatest toiduainetest. Lapsed teadsid juba eelnevalt, et Ti`le ja Gu`le maitseb ülekõige värske kurk. Aga kas sina tead, et see on teo jaoks rämpstoit nagu friikartulid on seda inimesele – suule väga maitsev ja kerge närgida, kuid kehale midagi kasulikku ei anna. Nii, et liigne kurk ei ole Aafrika hiidtigudele hea! Vaatluse käigus selgus juba mõne nädalaga, et tigudele ei maitse avokaado, porgand, toores kartul, muna ja aplesini nad esimesel korral samuti ei puutunud. Maitsesi aga idud, banaan ja melon. Muna hakkasid nad ampsama, kui seda teist korda pakuti. Tigudega on vist sarnaselt nagu lastega – paku head kraami mitu korda, siis hakkab huvi tundma ja julgeb proovida! Päikesejänkude kogemus tigude pritsimise ja ujutamisega ütleb meile, et Aafrika hiidteod armastavad sooja vett. See teeb neid aktiivseks ja paneb liikuma, siis on vahva tigude tegemisi jälgid. Ja nii meie seltskond siis hoolitsebki oma Ti ja Gu eest ikka nädalast nädalasse. Oma projektis liiguti edasi ka juba natuke suuremate, kuid siiski lemmikloomadega. Otsustati uurida ja teadmisi täiendada laste kodudes elavate lemmikute alal. Korrati üle koerte, kasside ja küülikute kehaosad. Hääliti nende nimetusi ja laoti loomade pildid ja häälitud sõnad tahvlile. Uuriti erinevaid loomatoite ja täideti lemmikute söögitabelit. Üks vahvaid tegevusi oli ka rühmaruumis „Loomade Ilukliiniku” mäng, kus sai mängukoeri, -kasse ja –küülikuid pesta, kuivatada, kammida, kõrvu puhastada ning karva ja küüsi lõigata. Samuti pakuti lemmikutele süüa ja juua ning pandi neid puuridesse puhkama.
Need kaks vahvat tigu ja mõnus kääbusküülik on Põikesejänkudele mitmeid erinevaid uusi teadmisi andnud, praktilisi töid õpetanud ja erilisi tundeelamusi pakkunud.
Aitäh Ti , Gu ja Kookos! Päikesejänkude loomaprojekt jätkus eriolukorra väljakuulutamise tõttu distantsõppena ja metsloomi saadi sel aastal tundma õppida ekraanide vahendusel. Loomahäälte helifaile kuulates ja LearningApps ning kooliksvalmis.ee keskkondades mänge mängides. Tervislik ja värviline võileib. Peseme käsi!
23.märts kuni 3. aprill saatsid Mürakarude & Mõmmikute õpetajad lapsed koos vanematega õue kevade tunnuseid otsima. Sipsiku rühma lapsed otsisid kevadlilli! :) Arva ära: mis on pildidl? |
TÖÖGRUPPÕppeaasta 2024/2025 teemad
All
arhiiv
March 2025
|